Parish Clerk

contributor placeholder

Marie Swann

Parish Clerk

Marie joined the parish council in 2010, and has most recently swapped roles from Councillor to Clerk.

Tel: +44 07815 550308

Email: parishclerk@whittlesford.org

Your Parish Council

contributor placeholder

Arthur Greaves

Chairman / Elected Member

Arthur, our Chairman works very hard to keep the village in good order, and has been an elected member since May 2012.

Tel: (01223) 835186

Email: arthurgreaves@btinternet.com

contributor placeholder

Ken Winterbottom

Head of Planning / Elected Member

Ken is our longest serving elected member of the parish council, where he has dedicated over 30 years. Ken deals with the majority of planning applications and is a member of the neighbourhood plan steering group.

Email: kenwinterbottom@btinternet.com

contributor placeholder

Pam Freeman

Elected Member

Pam joined the Parish Council in 2006, and is a member of the Road Safety & Highways Sub Committee, Pam has also been responsible for 2 successful LHI presentations for improved road safety in our village. Pam is also an active member of the neighbourhood plan steering group.

contributor placeholder

Tim Teversham

Vice Chairman / Elected Member since May 2012

Tim is a Born & Bred Whittlesfordian and became an elected member of the parish council in 2012.

Tim is the current Vice Chairman of the Parish Council.

Tel: +44 07748 255326

Email: timteversham@googlemail.com

contributor placeholder

Jan Holmes

Elected Member since May 2012

Jan joined the parish council in 2012, her duties include serving on the Allotment sub committee, Road Safety & Highways, together with Speed Watch.

contributor placeholder

Kirsty Davis

Co-opted Member July 2017

Kirsty joined us in July 2017, and has just completed her New Councillors Training, and is ready to serve her community.

contributor placeholder

Will Thomas

Co-opted Member May 2016

Will was Co-opted in May 2016, his interest was to be a part of creating the Newton Road Open Space, he is also an allotment committee member.

contributor placeholder

Richard Williams

Co-opted Member June 2018

Richard was co-opted in June 2018, he is very keen to protect our green and open spaces, other interests include transport and road safety.

Richard was elected as District Councillor in a recent by-election in February 2020.

contributor placeholder

Felicity de Vries

Felicity was Co-opted in July 2019.

contributor placeholder

Michael Kilpatrick

Michael was Co-opted in July 2019.

contributor placeholder

Ken Macdonald

Co-opted Member February 2020

Ken was Co-opted in February 2020

County & District Councillor